بِسمِ اللّه ‏ِالرَّحمنِ الرَّحيمِ اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّهِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَ عَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَهِ وَ فی کُلِّ ساعَهٍ وَلِیّاً وَ حافِظاً وَ قائِدا ‏وَ ناصِراً وَ دَلیلاً وَ عَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَ تُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
درباره ما
هزاران درود بر مهدی، هزاران درود بر امام المتقین، هزاران درود بر جاری کننده عدل در جهان، هزاران درود بر آبادگر بزرگ عالم، هزاران درود بر فرزند رسول خدا، هزاران درود بر فرزند امیر المومنین، هزاران درود بر فرزند زهرای مرضیه، هزاران درود بر دوای درد شیعیان، درود الهی بر وجود پاک و مقدس بقیه الله العظم مهـــــــــــــدی فاطمه
نویسنده
آماروبلاگ
» کل بازدید : 359615
» تعداد کل پست ها : 2815
» آخرین بروز رسانی : یک شنبه 4 شهریور 1397 
تعداد نظرات : 109 عدد
تاریخ ایجاد وبلاگ : دوشنبه 21 مرداد 1392  عدد
دیگر امکانات
صلوات شمار مهدوی


لوگوی دوستان

کجایید ای شهیدان خدایی

معبر شهدا2

نظرسنجی
وبلاگ مهـــــــــــــدی فاطمه را چطور ارزیابی میکنید؟

موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
پیوندهای وبگاه
نوای مهدوی

امارگیر وبلاگ
مترجم وبلاگ

فراق یار«انتظار» با جدایی از تعصب و خرافات، وحدت آفرین می شود
+ نویسنده مهـــــــــــــدی فاطمه در سه شنبه 17 بهمن 1396  03:00 ب.ظ | نظرات(0)

حجت الاسلام محسن مهاجرنیا، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بخش اول سخنان خود با خبرنگار مهدویت و غدیرخبرگزاری شبستان که در رابطه با موضوع «انتظار، عامل وحدت آفرین در جهان اسلام» انجام شد، اظهار کرد: رویکرد ما به «انتظار» به عنوان یک عامل وحدت بخش و یکی از عناصر وحدت آفرین در جهان اسلام  طرق مختلفی می تواند داشته باشد و یکی از این راه ها این است که انتظار را به مثابه موضوع و باور مشترک همه نحله‌های اسلامی، به شکل درست و صحیح بازسازی و تبیین کنیم.

 

وی در ادامه و در بخش دوم از سخنان خود تصریح کرد: «انتظار» یکی از مهمترین عناصر و اندیشه‌های تمدن‌ساز است که در کنار سایر عناصر موثر، می تواند جهان اسلام را برای اتحاد و در مسیر تمدن سازی همدل و همراه کند. اگر چه این امر نیازمند اراده و همدلی برای رسیدن به افق های فراروی جهان اسلام است.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اگر بخواهیم انتظار را به وجه مشترک و تمدنی فراروی اسلام تبدیل کنیم، باید آن را تعمیم دهیم. به عبارت دیگر بُعد فرازمانی و فرامکانی بودن آن را تقویت کنیم. همچنین، عناصر تعصّبی را که در آن دخالت داده می شود بزداییم، تا بتوان آن را به عنوان وجه مشترک همه جهان اسلام معرفی کرد. باید در این زمینه الگوسازی و مدل سازی کرد و آن را به یک مدل ایده آل تبدیل نمود که همه جهان اسلام بتوانند از آن الگو بگیرند.

 

حجت الاسلام مهاجرنیا تاکید کرد: در مقابل باید برخی خرافات، تحریفات و عدم عقلانیتی که در طول تاریخ و به لحاظ تاریخی به آموزه های مهدویت افزوده شده را حذف و در این باره شفاف سازی کرد. باید این الگوی زیبا را کاملا شفاف به همه مسلمانان در سراسر جهان ارائه و عرضه کرد.

 

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با ایجاد تمدن نوین اسلامی تصریح کرد: مراحل پنجگانه ای که مقام معظم رهبری در رابطه با تمدن فرمودند به این بحث نیز مرتبط است. ایشان فرمودند: اگر بخواهیم به آن وضعیت ایده آل (تمدن یا انتظار یا موعود نهایی که به دنبال آن هستیم) برسیم باید پنج مرحله را طی کنیم. مرحله اولی که ایشان به آن اشاره فرمودند «انقلاب اسلامی» است که ما در اینجا با تعبیر «تحول بنیادی فکری و اندیشه ای و رفتاری» از آن یاد می کنیم که باید رخ دهد؛ امروز وقوع چنین تحول بنیادی در جهان اسلام نیاز به الگوسازی، نظریه‌پردازی و مدل سازی دارد و باید در این زمینه کار کرد.

 

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: مرحله دوم که رهبری به آن اشاره کردند «نیاز به نظام سازی» بود. یعنی اندیشه های ما باید به نهاد و نظام تبدیل شوند. فقه سیاسی ما، فلسفه سیاسی ما، رویکردهای متکلمانه ما باید در جامعه نهادینه شده و نظام پیدا کنند؛ تبدیل به قانون، هنجار و ارزش های اجتماعی شوند تا مبنای رفتار قرار بگیرند. همچنان که ما در جمهوری اسلامی بعد از اینکه انقلاب انجام دادیم، نظام سازی کردیم؛ یعنی فقه به قانون اساسی تبدیل، قوانین مختلف با رویکردهای دینی منطبق و دیدگاه های دینی به ارزش ها و هنجارهای اجتماعی تبدیل شد.

 

مهاجرنیا ادامه داد: در آرمان مهدویت نیز بعد از اینکه یک تحول بنیادی فکری در جهان اسلام ایجاد شود باید به سوی این نوع نظام سازی حرکت کنیم. مرحله بعد نیز این است که بر اساس آن نظامات و تحول فکری، دولت اسلامی تشکیل شود. بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، ما متاسفانه امروز حتی در ایران در مرحله دولت سازی باقی مانده ایم و هنوز موفق نشده ایم. در جهان اسلام که وضعیت از این نیز آشفته تر است؛ پس اگر بخواهیم به آن ایده آرمانی و تمدن نهایی یا همان انتظار موعود برسیم باید در مرحله دولت سازی کار کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: در این رابطه ما الگوهای تاریخی داریم، مانند الگوی دولت پیامبر اعظم (ص) در صدر اسلام و … که این الگوها می توانند برای ما نماد و نشانه ای برای دولت سازی باشند. مرحله بعد جامعه سازی است، وقتی دولت اسلامی شکل گرفت باید جامعه اسلامی نیز شکل بگیرد یعنی جامعه ای طراحی کنیم که مقدمه رسیدن ما به آن آرمان شهر و مدینه فاضله باشد. لذا باید ارزش های دینی، ارزش های انسانی و عقلانیت اسلامی و دینی را در این جامعه به اعتبار ساختارها، به اعتبار اهداف و کارویژه های آن و مجموعه عناصری که جامعه ساز هستند، استخدام و حاکم کنیم تا در نهایت به سمت آن آرمان شهر و انتظار موعود پیش برویم.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد و کپی برداری از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...